КАФЕТИН
  • таблетa

    Состав

    Paracetamol 250 mg
    Propyphenazone 210 mg
    Caffeine 50 mg
    Codeine phosphate sesquihydrate 10 mg

    Фармацевтска форма

    Таблета

    Дејство

    Кафетин е комбиниран аналгетик.Aналгетичното дејство е докажано за парацетамолот, пропифеназонот и за кодеинот, додека кофеинот е помошна состојка која го подобрува дејството на другите состојки.

    Индикации

    Кафетин се употребува за ублажување болка од различно потекло, како на пример главоболка, забоболка, мигрена, невралгија, ишијалгија, мускулна болка, постоперативна, посттрауматска и менструална болка.

    Пакување

    6 таблети
    10 таблети
    12 таблети
    500 таблети

    Регулаторен статус

    ОТЦ

    www.caffetin.com.mk