German economic delegation on a working visit to 'Alkaloid'

  A German economic delegation, consisting of representatives of the Federal Ministry of Economic Affairs of Germany and German companies, the vice-president of the BASF Central and South-Eastern Europe group and senior representatives of the Embassy of the Federal Republic of Germany in Skopje, paid a working visit to Alkaloid AD Skopje.


   Interview of the CEO / MB President of "Alkaloid" AD Skopje, Zhivko Mukaetov, for the Serbian magazine "PROFIT"

   Dedicated to People and Health

    45 Years Becutan

    For 45 years, we have been nurturing tenderness and have been an integral part of the childhoods of countless generations who grew up with Becutan. 

     Interview of CEO/MB President of Alkaloid AD Skopje, Zhivko Mukaetov, for Al Jazeera Balkans


      Alkaloid - the most desirable Macedonian Employer in 2022

      At the event, awards were presented in seven categories, and Alkaloid received the top

      honour as the Most Desirable Employer for 2022 - Most Desirable Macedonian Company.”

       Alkaloid Signs New Memorandum of Cooperation with Ss. Cyril and Methodius University in Skopje on Internship Program

       Alkaloid has signed a Memorandum of Cooperation with "Ss. Cyril and Methodius” University in Skopje (UKIM) to provide students with opportunities to gain practical skills and further their professional development under the mentorship of top professionals in various fields. The Memorandum is a part of the internship development program. 

        The Western Balkans Six Chamber Investment Forum Presents Alkaloid with the "Lead Champion Investor in the Region" award for investing €104.1 million in the past five years

        The Western Balkans Six Chamber Investment Forum (WB6CIF), co-founded by the European Union, celebrated its fifth anniversary. In early 2023, it published a call for companies from its six member countries to participate in a regional competition. 

         German economic delegation on a working visit to 'Alkaloid'

         A German economic delegation, consisting of representatives of the Federal Ministry of Economic Affairs of Germany and German companies, the vice-president of the BASF Central and South-Eastern Europe group and senior representatives of the Embassy of the Federal Republic of Germany in Skopje, paid a working visit to Alkaloid AD Skopje.


          Interview of the CEO / MB President of "Alkaloid" AD Skopje, Zhivko Mukaetov, for the Serbian magazine "PROFIT"

          Dedicated to People and Health

          DATA ON SHARES


          ALK
          arrow

          Data on shares

          Price *

          17902.5

          Change *

          -0.23%

          Source mse.mk *10 minutes delay on result

          NEWS


          ALKALOID – operating results for the January – March 2023 period

          Read More

          Interview of the CEO / MB President of Alkaloid AD Skopje, Zhivko Mukaetov, for the Serbian magazine PROFIT

          Read More

          DIVIDEND PAYMENTS

          Read More

          45 years Becutan

          Read More

          Products

          PHARMACEUTICAL

          People build high - so that they can see farther People build together - so that they can be closer People build solid - so that they can feel safer We build so that people can have Better health because... THE HEALTH IS ABOVE ALL!

          Follow us

          Нашите ракометни клубови „Алкалоид“ и „Мулти Есенс“ постигнаа врвни резултати во натпреварувачката сезона 2022/2023! РК Алкалоид во својата дебитантска сезона во Суперлигата играше важна улога и постигна резултат кој е многу над очекувањата. РК Алкалоид е вицешампион на Македонија! Со освојување на второто место обезбедивме директен пласман во групната фаза од Европската лига на EHF и пласман во меѓународната SEHA-лига следната сезона. Тимот на РК Алкалоид за оваа сезона беше составен од македонски играчи, од кои поголем дел млади играчи, што нѐ прави особено горди на успехот. РК Мулти Есенс во својата прва сезона од основањето доминантно го освои првото место во Првата лига на Македонија и експресно се пласираше еден ранг повисоко, во Суперлигата. Играчкиот кадар е составен од млади и исклучително талентирани македонски играчи, кои се огромен потенцијал за ракометот во нашата држава. Кадетскиот тим на РК Мулти Есенс е новиот државен првак на Македонија за играчи до 16 години! Нашите кадети убедливо и без ниеден пораз ја завршија сезоната на првото место. Успесите на екипите од младинските категории нѐ прави исклучително среќни бидејќи тоа е доказ дека нашиот систем на функционирање е насочен спрема создавање ракометари кои ќе бидат дел од нашите сениорски екипи. Особено сме горди на достигнувањата на сите наши ракометни тимови и им посакуваме многу успех следната сезона во европските и во домашните првенства. Само напред, момци, и одиме заедно кон нови победи! #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСe #РКАлкалоид #РКМултиЕсенс

          ...

          Visit us
          Железото е елемент кој е директно вклучен во процесот на транспорт на кислород до клетките. Во периодот на пролетни анемии не дозволувајте вашето тело да почувствува недостиг на железо. Затоа ви го препорачуваме „Ферозомал“, додаток во исхраната, кој содржи железо во форма на липозомален комплекс, витамин Ц и витамин Б12. Липозомалниот облик обезбедува висока искористливост на железото, а и добро се поднесува, без мачнини, без стомачни тешкотии и без метален вкус во устата. Спакуван е во кесички за директна употреба, со неодолив вкус на лимон и шумско овошје. Прочитајте повеќе на: bit.ly/41Jkel8 #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе

          ...

          Visit us
          Постојаната развојна визија која ја следиме во изминатите децении придонесе „Алкалоид“ да биде она што е денес. Во моментов „Алкалоид“ АД Скопје има над 80.000 м2 производствени капацитети, кои се резултат на големиот број инвестиции во годините наназад, а за постигнување на зацртаните цели се грижат вкупно 2.039 вработени во земјава и 639 вработени надвор од Македонија. Преку нашите 19 подружници и 2 претставништва во странство (во Србија, Црна Гора, Косово, во Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, во Словенија, Швајцарија, Бугарија, во Турција, Украина, ЗНД, во САД, Велика Британија и во Романија) во првиот квартал остваривме 72 % од продажбите во 40 земји во светот. Цврсто стоиме врз постулатите што ги поставивме дома и самоуверено продолжуваме со освојување на светските пазари. Здравјето пред сè! #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе

          ...

          Visit us
          Дозволете му на вашето најмило безгрижно да другарува со сонцето! Ние го создадовме кремот за сончање Becutan SPF 50, кој обезбедува сигурна заштита од сончевите зраци, ја негува кожата со маслиново масло, ја штити од иритации и одржува нормална влажност со помош на витаминот Е. Кремот создава тенок заштитен слој на кожата, кој физички ги рефлектира и ги одбива УВ-зраците и не дозволува нивна апсорпција во кожата, правејќи ги игрите под сонцето безбедни за нежната детска кожа. #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе #Becutan

          ...

          Visit us

          Page specially developed for Health Care Professionals

          A specialized website that is targeted at health care professionals. Visit us and find interesting and useful content, enrich your knowledge, and find out how the information and tools offered can help you in your day-to-day care patients.