Зачинал за печено месо

Зачинал за печено месо

За да ви помогнеме да приготвите, односно да маринирате месо со одличен вкус, ја подготвивме мешавината Зачинал за печено месо. Составена е од сол (јодирана според законската регулатива), сушен зеленчук – морков, кромид, лук, целер; зачини – мајчина душица, лаворов лист, оригано, рузмарин, чубрица, црн пипер и други состојки. Месото се посипува од двете страни со оваа мешавина, може да додадете и други состојки и зачини по ваш вкус, и се остава да отстои половина час, а потоа се пече или се динста.