Зачинал за скара

Зачинал за скара

Оваа мешавина ќе ви помогне да подготвите одлична храна на скара без да се трудите да комбинирате состојки, бидејќи мешавината е веќе составена од повеќе видови зеленчук и зачини, по рецептура којашто е создадена да ви го олесни готвењето. Зачинал за скара е составен од сол (јодирана според законската регулатива), зеленчук – кромид, морков, лук; зачини – тимјан, мајчина душица, оригано, лаворов лист, црн пипер, мускатно оревче и други состојки. Доколку подготвувате цели парчиња месо, втријте го Зачинал за скара на месото и оставете да отстои 20 минути, а доколку подготвувате мелено месо, измешајте го Зачинал за скара во смесата.