ALKALOID COMMISSIONS NEW CAPITAL PROJECT WORTH €19.4 MILLION

  The recent construction of solid pharmaceutical form manufacturing facilities covering an area of 6200 square meters, marks the most significant investment made by the company in the past two decades.

   30th Jubilee of the Danish Consulate and Knight 1st Class of the Order of the Dannebrog for Mukaetov

   The Royal Danish Consulate General in Skopje was established in July 1994 by decree of Her Majesty Queen Margarethe II, who appointed Trajche Mukaetov to the function Honorary Consul General. In 2007, this post was taken over by Zhivko Mukaetov.

    Alkaloid - awarded 2023 Patent of the Year for groundbreaking liquid Omeprazole

    Alkaloid AD’s groundbreaking formulation of ready-to-use liquid Omeprazole, a value-added drug representing the world’s first of its kind, has been awarded the 2023 Patent of the Year by the State Office of Industrial Property. This recognition was revealed during the celebrations commemorating World Intellectual Property Day on April 26th.

     Alkaloid – Most Desirable Employer for 2023 – absolute winner according to Vrabotuvanje.com

     "Maintaining a high standard of corporate culture, result-driven focus and strong ethical standards is a significant challenge for any successful and ambitious company. Alkaloid consistently endeavors to attract top talent from the labor market, irrespective of the role in question.”

      Alkaloid AD Skopje donates liquid Omeprazole

      Alkaloid AD Skopje donates liquid Omeprazole worth 12.5 million MKD to aid the treatment of approximately 200 children - patients of PHI University Clinic for Pediatric Diseases and PHI University Clinic for Respiratory Diseases in Children - Kozle

       ALKALOID COMMISSIONS NEW CAPITAL PROJECT WORTH €19.4 MILLION

       The recent construction of solid pharmaceutical form manufacturing facilities covering an area of 6200 square meters, marks the most significant investment made by the company in the past two decades.

        30th Jubilee of the Danish Consulate and Knight 1st Class of the Order of the Dannebrog for Mukaetov

        The Royal Danish Consulate General in Skopje was established in July 1994 by decree of Her Majesty Queen Margarethe II, who appointed Trajche Mukaetov to the function Honorary Consul General. In 2007, this post was taken over by Zhivko Mukaetov.

        DATA ON SHARES


        ALK
        arrow

        Data on shares

        Price *

        20743.41

        Change *

        0.62%

        Source mse.mk *10 minutes delay on result

        NEWS


        Alkaloid With Two Recognitions for Employee Safety and Health Contribution

        Read More

        ALKALOID – operating results for the January – March 2024 period

        Read More

        Alkaloid AD Skopje Makes a Groundbreaking Achievement in Treating Reflux Esophagitis and GERD with the World's First Patent for Liquid Omeprazole

        Read More

        ALKALOID – operating results for the January – December 2023 period

        Read More

        Products

        PHARMACEUTICAL

        People build high - so that they can see farther People build together - so that they can be closer People build solid - so that they can feel safer We build so that people can have Better health because... THE HEALTH IS ABOVE ALL!

        Follow us

        ОФИЦИЈАЛНО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 30-ГОДИШНИНАТА ОД ОСНОВАЊЕТО НА ДАНСКИ КОНЗУЛАТ И ОРДЕН ВИТЕЗ ОД ПРВА КЛАСА НА РЕДОТ НА ДАНСКОТО ЗНАМЕ ЗА МУКАЕТОВ. Прочитајте повеќе: https://bit.ly/3yvvp7w #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе

        ...

        Visit us
        „Алкалоид“ АД Скопје објавува оглас за: Оператор во производство во одделот Производство фармација Аплицирајте на: https://bit.ly/3KcfaPo #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе #ЛуѓетоПредСе #Алкариера

        ...

        Visit us
        „Бекутан“ ја одржа својата традиционална работилница за родители во Загреб, Хрватска, овојпат со фокус на татковците, нивната улога како родители и на посебниот начин на кој тие создаваат нераскинлива поврзаност со своите деца. Сѐ за најубавата улога во животот на еден маж, татковската улога, ни раскажаа специјалниот гостин Тарик Филиповиќ, кој по раѓањето на својот син покажа неизмерна доверба во „Бекутан“ и стана негов горд бренд-амбасадор, како и Стјепан Вукадин, Фабијан Павао Медвешек и д-р Натко Бек, надополнети и од стручните совети на д-р Диана Пужевски, педијатар добропознат за хрватската јавност. Настанот го водеше Мирна Медаковиќ Степинац, која заедно со групата татковци создаде одлична атмосфера за сите присутни, а заклучокот од двочасовното дружење беше дека „секој маж може да стане родител, но не може секој да биде ТАТО“. Со оваа мисла и јасна порака дека татковците и мајките треба рамноправно да учествуваат во растењето на детето од неговото раѓање ја заокруживме оваа работилница на „Бекутан“, уште еднаш докажувајќи дека брендот постои за децата и дека го поддржува сето она што е добро за нив. #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе #Becutan

        ...

        Visit us
        Нашиот ракометен клуб „Алкалоид“ втора година по ред ќе биде дел од завршниот Ф4-турнир од Купот на Македонија, на кој ќе учествуваат најдобрите екипи од нашата земја. Четири екипи преку квалификациите обезбедија борба за престижниот пехар на домашната ракометна сцена, а покрај нашиот клуб, дел од настанот ќе бидат и РК Вардар 1961, РК Еурофарм Пелистер и ГРК Тиквеш. Овој настан ќе се одржи од 16 до 19 мај во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Ждрепката одлучи во полуфиналето РК Алкалоид да игра со РК Вардар 1961, додека, пак, втората полуфинална двојка ја сочинуваат РК Еурофарм Пелистер и ГРК Тиквеш. Натпреварот меѓу РК Алкалоид и РК Вардар 1961 ќе се игра на 17 мај со почеток од 19:30 часот. Само напред и среќно, момци! #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе

        ...

        Visit us

        Page specially developed for Health Care Professionals

        A specialized website that is targeted at health care professionals. Visit us and find interesting and useful content, enrich your knowledge, and find out how the information and tools offered can help you in your day-to-day care patients.