„Алкалоид“ добитник на „Патент на годината за 2023“ за иновативниот „Омепразол“ во течна форма

  Иновативната формулација на „Алкалоид“ АД за лекот со додадена вредност „Омепразол“ во течна форма, готов за употреба, прва од ваков тип во светски рамки, е прогласена за „Патент на годината за 2023“ од Државниот завод за индустриска сопственост, во рамките на пригодното одбележување на Светскиот ден на интелектуалната сопственост – 26 април.

   Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

   Откако беше основан за прв пат во август 1936 година, Алкалоид растеше и се развиваше низ многу бурни и предизвикувачки децении за да стане модерна, извозно ориентирана компанија со речиси 3.000 вработени како што е денес.


    Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

    Масовниот одговор од страна на вработените во „Алкалоид“, на повиците за хуманост во општествени рамки, е најдоследна потврда за хуманата мисија која компанијата ја негува речиси девет децении.

     Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“


     Генералниот директор и Претседател на УО на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, зеде учество на конференцијата „Чувари на мудроста“, која по втор пат се одржува во организација на „Халк банка“ АД Скопје, под мотото „Инспирација за новата генерација“.

      30 ГОДИНИ ДАНСКИ КОНЗУЛАТ И ОРДЕН ВИТЕЗ ОД ПРВА КЛАСА НА РЕДОТ НА ДАНСКОТО ЗНАМЕ ЗА МУКАЕТОВ

      Генералниот конзулат на Кралството Данска со седиште во Скопје, започнa со работа во јули 1994 година, по декрет издаден од данската Кралица Маргарете II, која за Генерален почесен конзул го назначува Трајче Мукаетов. Во 2007 година, функцијата Генерален почесен конзул ја презема Живко Мукаетов.

       „Алкалоид“ добитник на „Патент на годината за 2023“ за иновативниот „Омепразол“ во течна форма

       Иновативната формулација на „Алкалоид“ АД за лекот со додадена вредност „Омепразол“ во течна форма, готов за употреба, прва од ваков тип во светски рамки, е прогласена за „Патент на годината за 2023“ од Државниот завод за индустриска сопственост, во рамките на пригодното одбележување на Светскиот ден на интелектуалната сопственост – 26 април.

        Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

        Откако беше основан за прв пат во август 1936 година, Алкалоид растеше и се развиваше низ многу бурни и предизвикувачки децении за да стане модерна, извозно ориентирана компанија со речиси 3.000 вработени како што е денес.


        ПОДАТОЦИ ЗА АКЦИИТЕ


        АЛК
        arrow

        Податоци за акциите

        Цена *

        22147.18

        Промена *

        -0.01%

        Извор: mse.mk *10 минути задоцнување на резултатите

        ВЕСТИ


        Нова мултинационална компанија влегува во Романија на еден од најконкурентните пазари. Од каде потекнува компанијата со речиси деветдецениска историја и какви планови има за локалниот пазар?

        Прочитај повеќе

        ЖИВКО МУКАЕТОВ ПРОГЛАСЕН ЗА ПРЕМИУМ ПАРТНЕР НА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ОСКАР НА ХУМАНОСТА“ НА ЦРВЕН КРСТ

        Прочитај повеќе

        „Алкалоид“ со две признанија за придонес во безбедноста и здравјето на своите вработени

        Прочитај повеќе

        АЛКАЛОИД – резултати од работењето за периодот јануари – март 2024 година

        Прочитај повеќе

        Производи

        ФАРМАЦИЈА

        Луѓето градат високо - за да можат да гледаат подалеку.
        Луѓето градат заедно - за да можат да бидат поблиски.
        Луѓето градат цврсто - за да можат да се чувствуваат. побезбедно. Ние градиме за луѓето да имаат подобро здравје бидејќи ... ЗДРАВЈЕТО Е ПРЕД СЀ !

        СЛЕДЕТЕ НÈ

        „Алкалоид“ АД Скопје организираше тим-билдинг активности кои придонесоа за подобрување на тимската работа и на меѓуколегијалните односи. Овие настани беа исполнети со креативни работилници, предизвици за соработка, различни обуки и со многу забава, со цел зајакнување на тимскиот дух и на меѓусебната соработка. Во првата половина од годината успешно се организираа седум тим-билдинг настани, со вкупна инвестиција од над 3 милиони денари, во кои беа вклучени околу 500 вработени. #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе #ЛуѓетоПредСе

        ...

        Посетете нè
        Водечкиот саем на процесна опрема за хемиската, фармацевтската и прехранбената индустрија, ACHEMA 2024, се одржа од 10 до 14 јуни во Франкфурт, Германија. Со традиција од 50 години, саемот се одржува еднаш на секои три години. Годинава беа присутни 2.800 излагачи, производители и даватели на услуги од 56 земји, и 100.000 посетители од 141 земја. Беа презентирани најновите достигнувања и иновации од областа на хемиското, фармацевтското и биотехнолошкото истражување. Во изминатата деценија саемот ACHEMA e се поинтересен и попосетен од тимови на Алкалоид кои се вклучени во набавката и изборот на производна и процесна опрема. Со најголем тим досега, во оваа 2024 година, стручните лица од Алкалоид присуствуваа на ACHEMA, што е неопходна алка во ланецот на раст и развој на нашите производни и пратечки капацитети затоа што на Саемот се присутни голем број на добавувачи на опрема кои за фармацевтската индустрија се од големо значење. Беше голем предизвик да се сретнат врвни професионалци и експерти, да се разменат информции, совети, да се осознат новите технологии, да се освежат познанствата како и да се создадат нови. #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе

        ...

        Посетете нè
        Функционални чаеви на Good Nature - Енерго, Релакс и Имуно Функционалните чаеви на Good Nature - Енерго, Релакс и Имуно - содржат грижливо одбрани билки, кои, во зависност од избраниот чај, помагаат во одржувањето на нивото на енергија, придонесуваат за релаксација и го поддржуваат имунолошкиот систем. Овие чајни мешавини се одличен избор за претстојното лето бидејќи со додавање коцки мраз при приготвувањето, може да служат како ладен пијалак за вистинско летно освежување. #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе #GoodNature

        ...

        Посетете нè
        Подгответе своја патна аптека и летувајте спокојно! Летото е тука, и време е за плажа, сонце и многу забава. Додека се пакувате за претстојното патување не заборавајте да понесете своја патна аптека која ќе биде со вас за „секој случај” во текот на летувањето и ќе ви овозможи мирен одмор во кој целосно ќе се препуштите на летото. Уживајте во одморот без грижи! #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе

        ...

        Посетете нè

        Страница специјално развиена за здравствени професионалци

        Посетете не и пронајдете интересни и корисни содржини, збогатете ги своите знаења, и дознајте како понудените информации и алатки можат да ви помогнат во вашата секојдневна грижа за пациентите.