Интервју на Генералниот Директор/Претседател на Управниот Одбор на Алкалоид АД Скопје за српскиот магазин „Недељник“
  Современи производствени погони, најнови машини, лабораторија и развоен центар кои се сместени во посебна зграда... најсовремена и најчувствителна опрема за контрола и за мерење, голем број млади и образовани луѓе...
  Ова се сликата и впечатоците за скопската фабрика „Алкалоид“ што ги споделуваме со генералниот директор и претседател на УО, Живко Мукаетов, кој ни беше домаќин по повод јубилејот на една од најпознатите македонски и ексју фабрики..


   Здравјето и безбедноста на вработените – еден од врвните приоритети во „Алкалоид“
   Човечките ресурси се еден од главните приоритети на „Алкалоид“ АД Скопје, а компанијата континуирано инвестира и им посветува големо внимание на безбедноста и здравјето при работа за секој еден од над 2.600-те свои вработени. Преку доследно почитување и преку строго придржување до применетиот систем за безбедност и здравје при работа (БЗР), ИСО 45001, компанијата ја осигурува добросостојбата на сите работни места.
    Генералниот директор на „Алкалоид“ панелист на „НЛБ Денот на инвеститори“ во Белград: „Регионот е стартна точка за глобализација на ‘Алкалоид’!“
    Генералниот директор и Претседател на УО на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, зеде учество на настанот „НЛБ Ден на инвеститори“ („NLB Investor Day“), кој се одржува во Народниот театар во Белград од 11 до 13 мај годинава, на кој присуствуваат финансиски експерти, аналитичари, инвеститори, извршни директори на водечки компании во регионот и претставници на медиумите.
     „АЛКАЛОИД“ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВРЕДНА 1,8 МИЛИОНИ ЕВРА

     Новата фабрика за производство на концентрати за хемодијализа, со потребните магацински простории за суровини, амбалажа и за готови производи, зафаќа површина од 2.600 м2. Изведена е во согласност со строгите стандарди за добра производствена пракса, со законските прописи за производство на медицински средства и со директивите на системот за обезбедување квалитет.

      Ерик Мејер, Заменик шефoт на мисија во Амбасадата на САД во работна посета на „Алкалоид“

      Делегација од Амбасадата на Соединетите Американски Држави, предводена од г. Ерик Мејер, заменик-шеф на мисија во Амбасадата на САД во Скопје, оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје.

       Интервју на Генералниот Директор/Претседател на Управниот Одбор на Алкалоид АД Скопје за српскиот магазин “Магазин Бизнис“

       Земјите од регионот се наши традиционални извозни пазари бидејќи нашите производи се познати таму веќе 85 години. Извезуваме и во Европската Унија, Русија и ЗНД, Северна Америка, како и во некои земји на Блискиот Исток, додека, пак, Канада, Италија, Австрија, Шпанија, Португалија и Саудиска Арабија се некои од новите пазари што ги додадовме на нашата листа во последните години.

        Интервју на Генералниот Директор/Претседател на Управниот Одбор на Алкалоид АД Скопје за српскиот магазин „Недељник“
        Современи производствени погони, најнови машини, лабораторија и развоен центар кои се сместени во посебна зграда... најсовремена и најчувствителна опрема за контрола и за мерење, голем број млади и образовани луѓе...
        Ова се сликата и впечатоците за скопската фабрика „Алкалоид“ што ги споделуваме со генералниот директор и претседател на УО, Живко Мукаетов, кој ни беше домаќин по повод јубилејот на една од најпознатите македонски и ексју фабрики..


         Здравјето и безбедноста на вработените – еден од врвните приоритети во „Алкалоид“
         Човечките ресурси се еден од главните приоритети на „Алкалоид“ АД Скопје, а компанијата континуирано инвестира и им посветува големо внимание на безбедноста и здравјето при работа за секој еден од над 2.600-те свои вработени. Преку доследно почитување и преку строго придржување до применетиот систем за безбедност и здравје при работа (БЗР), ИСО 45001, компанијата ја осигурува добросостојбата на сите работни места.

         ПОДАТОЦИ ЗА АКЦИИТЕ


         АЛК
         arrow

         Податоци за акциите

         Цена *

         16783.29

         Промена *

         -0.34%

         Извор: mse.mk *10 минути задоцнување на резултатите

         ВЕСТИ


         Генералниот директор на „Алкалоид“ панелист на „НЛБ Денот на инвеститори“ во Белград: „Регионот е стартна точка за глобализација на ‘Алкалоид’!“

         Прочитај повеќе

         „Алкалоид“ АД Скопје прославува 25 години успешна соработка со Quality Austria во областа на сертификацијата според меѓународните стандарди

         Прочитај повеќе

         ЗАПОЧНА ИСПЛАТАТА НА ДИВИДЕНДАТА

         Прочитај повеќе

         Здравјето и безбедноста на вработените – еден од врвните приоритети во „Алкалоид“

         Прочитај повеќе

         Производи

         ФАРМАЦИЈА

         Луѓето градат високо - за да можат да гледаат подалеку.
         Луѓето градат заедно - за да можат да бидат поблиски.
         Луѓето градат цврсто - за да можат да се чувствуваат. побезбедно. Ние градиме за луѓето да имаат подобро здравје бидејќи ... ЗДРАВЈЕТО Е ПРЕД СЀ !

         СЛЕДЕТЕ НÈ

         Грижата за сопственото здравје е наша одговорност и влог кој секогаш ни дава позитивни резултати. Задоволувањето на потребите за витамини и минерали е нешто што му го должиме на сопственото тело за здрав и избалансиран ден. Нашиот влог за здраво секојдневие е вашиот добропознат бренд MULTI ESSENCE, а линијата на витамини и минерали е спој на сето она што ви е потребно за здрав и активен живот. Витамините и минералите на MULTI ESSENCE се достапни во форма на таблети и на ќесички за директна употреба, а за повозрасните создадовме и витамини и минерали MULTI ESSENCE 50+, во форма на таблети, подготвени да одговорат на зголемените потреби од витамини и минерали во телото. Вложете во своето поздраво секојдневие и ставете го сопственото здравје пред сè! Дознајте повеќе за целата палета на МULTI ESSENCE на следниот линк: https://bit.ly/3LLCUbn #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСe #МultiEssence

         ...

         Посетете нè
         Уживањето во топлите денови може многу лесно да биде попречено од здодевните инсекти. Во денешните #60СекундиЗдравје Добрила Секуловска-Поповска, Менаџер на Секторот за развој - козметика, објаснува како да се заштитиме од убодите од инсекти и како да го намалиме непријатното чувство по убодот. Следете нѐ и во следните #60СекундиЗдравје бидејќи колку повеќе знаете толку попосветени ќе бидете на сопственото здравје! #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСѐ #60СекундиЗдравје #ШтоЕЗдравје

         ...

         Посетете нè
         Нашето лице е рефлексија на вашите секојдневни навики. Доколку една од нив е и редовната заштита на кожата на лицето од сончевите зраци, тоа неизбежно ќе се одрази и врз нејзиното здравје, еластичноста и врз убавината. Заштитете го своето лице од штетните влијанија на сончевите зраци со кремот за сончање Black Up за лице со СПФ 30. Овој производ содржи комбинација на УВА- и на УВБ-филтри, витамин Е, Де-пантенол и екстракт од алое вера, кои ќе помогнат вашата кожа да биде заштитена, но истовремено и хидрирана. Дочекајте го летото подготвени со BLACK UP MK. Прочитајте повеќе за производот на https://bit.ly/38ghnty #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСè #BlackUp

         ...

         Посетете нè
         21 мај – Mеѓународниот ден на чајот е одличен повод за да се потсетиме на сите придобивки што може да ни ги донесе една шолја чај. Маја Стефкова, менаџер на Секторот за развој – билкарство, во денешните #60СекундиЗдравје нѐ воведува во процесот на создавање на добропознатите чаеви Good Nature и во умешноста на креирањето хармонични и уникатни билни мешавини. Издвојте барем 60 секунди секој ден за да размислите што сѐ може да направите за своето здравје, а дадете си го и потребното време за да уживате во шолја вкусен и квалитетен чај. #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСѐ #60секундиЗдравје #ШтоЕЗдравје

         ...

         Посетете нè

         Страница специјално развиена за здравствени професионалци

         Посетете не и пронајдете интересни и корисни содржини, збогатете ги своите знаења, и дознајте како понудените информации и алатки можат да ви помогнат во вашата секојдневна грижа за пациентите.